18.02.2018 – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Chrystus spędził na pustyni 40 dni kuszony przez szatana. I my, rozpoczynając Wielki Post, udajemy się teraz na pustynię. Towarzyszą nam wymowne słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Każdy z nas potrzebuje nawrócenia. I to od nas zależy, na ile zbliżymy się do Boga. „Czas się wypełnił. Bliskie jest królestwo Boże”.

Kolekta dzisiejsza jest jałmużną postną. Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel.

1. Dzisiaj gościmy w naszej wspólnocie parafialnej członków i wolontariuszy Zakonu Maltańskiego. Przy tej okazji można skorzystać z bezpłatnych badań w godzinach 9.00 – 13.00.

2. Środą Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. Zachęcamy do postu, uczynków pokutnych, zwłaszcza dzieł miłosierdzia, a także ograniczenia napojów alkoholowych. Również zachęcamy do przystąpienia do spowiedzi, przyjmowania Komunii w czasie Eucharystii i udziału w nabożeństwach wielkopostnych: Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o 16.15 i Drogi Krzyżowej z rozważaniem męki Pana Jezusa i modlitwą za zmarłych zalecanych. Biorąc w niej udział możemy uzyskać odpust zupełny, spełniając zwykłe warunki odpustu. Wypominki można składać przed amboną, w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Dzieci biorące udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej mogą otrzymać plansze i naklejki związane z posługą św. o. Pio.

3. Dzisiaj alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach rozpoczynają rekolekcje przed święceniami diakonatu. Pamiętajmy o kandydatach i ich rekolekcjoniście w naszej codziennej modlitwie.

4. W poniedziałek ks. Piotr Kędzior obchodzi swoje 40. urodziny. Otoczmy go w tym dniu swoją modlitwą. Zapraszamy na Mszę św. w jego intencji o 18.30.

5. W środę po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podziękowania i prośby, które odczytamy w czasie modlitwy można wcześniej złożyć w zakrystii.

6. W czwartek o 18.00 katecheza dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. Obecność dzieci obowiązkowa.

7. dzień miesiąca, to dzień św. Rity. Zapraszamy na nabożeństwo ku jej czci z poświęceniem róż w czwartek po Mszy św. wieczornej.

8. W odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, piątek 23 lutego br. będzie dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Południowym Sudanie. Będziemy się modlić w tej intencji w czasie specjalnego nabożeństwa eucharystycznego na zakończenie Mszy św. porannej i wieczornej.

9. W sobotę od g. 17.30 cicha adoracja Najświętszego Sakramentu.

10. Młodzież naszej parafii, począwszy od siódmej klasy, zapraszamy na spotkanie inaugurujące działalność oazy młodzieżowej. Pierwsze spotkanie przewidziane jest w piątek 2 marca, po Mszy św. wieczornej.

11. W naszej archidiecezji funkcjonuje kilka ośrodków rekolekcyjnych. Zachęcamy do skorzystania z ofert rekolekcji w ciągu roku, aby pogłębić i umocnić swoją wiarę. Bliższe informacje na plakacie jak i na stronach internetowych tych ośrodków.

12. Grupa Mężczyzn św. Józefa działająca w dekanacie Panewniki zaprasza na spotkanie otwarte. Odbędzie się ono we wtorek 20.02.2018 r.  w Kaplicy NSPJ w Domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek. Od godz. 17.30 okazja do spowiedzi św, o godz. 18.00 Eucharystia, po niej konferencja nt: „Jak modli się mężczyzna?”. Wygłosi ją ks. dr Marek Panek Rektor WŚSD w Katowicach. Zapraszamy.

13. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego” a w nim:

• Wielki Post z ojcem Pio. Pierwsza odsłona cyklu wielkopostnego poświęcona spowiedzi
  • O fenomenie rodziny, która wiele może dzięki miłości wzajemnej
  • O poszczeniu, które poprawia stosunek do życia i samego siebie

Jest również nowy numer Małego Gościa Niedzielnego, a w nim m.in. obrazek ze św. ojcem Pio oraz jego radami jak dobrze się spowiadać.

14. Bóg zapłać za ofiary dzisiejszej niedzieli i z całego tygodnia. Kolekta w przyszłą niedzielę, która będzie zebrana przez duszpasterzy jest kolektą specjalną przeznaczoną na remont drzwi wejściowych do naszego kościoła.