29.11.2020 – I NIEDZIELA ADWENTU

Rozpoczynamy dzisiaj Adwent, który jest czasem oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. Dzisiejsza liturgia na to przyjście kieruje naszą uwagę. Czuwajmy więc na modlitwie i ufnie oczekujmy.

Kolekta dzisiejsza, przeznaczona jest na opał do naszego kościoła. Bóg zapłać za składane dzisiaj dary.

1. I niedziela adwentu jest dniem modlitwy o trzeźwość naszego narodu. Zachęcamy do włączenia tej intencji do swojej codziennej modlitwy oraz do zachowania trzeźwości, czy nawet abstynencji. Swoje zobowiązanie abstynenckie można wpisać do „Księgi Trzeźwości” umieszczonej przed figurą Matki Bożej.

2. Przypominamy, że do końca listopada możemy uzyskać odpust zupełny ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej za zmarłych zalecanych, dzisiaj o 16.15. Wypominki za zmarłych można składać przed amboną lub w kancelarii parafialnej. Zachęcamy również do codziennego odmawiania różańca w naszych domach o 20.30. Z inicjatywy parafian dzisiaj, aż do północy trwa „Jerycho różańcowe” ofiarowane za zmarłych. W każdej chwili dnia można się włączyć w tą modlitwę polecając Bożemu Miłosierdziu zmarłych naszych braci i siostry.

3. Wraz z Adwentem rozpoczynamy również roraty. Jednak w tym roku, ze względu na pandemię i ograniczenia, będą one miały nieco inną formę. Od poniedziałku do piątku o 18.00 będzie odprawiana Msza św. roratnia, w czasie której będziemy głosić kazania tematyczne nawiązujące do myśli przewodniej tegorocznych rorat: „Cud nad cudami”. Zachęcamy, by korzystać z transmisji internetowej z naszego kościoła. Tym razem, to rodzice będą rozdawać obrazki roratnie swoim dzieciom, pod warunkiem, że będą one uczestniczyć we Mszy św. roratniej w domu. Rodziców prosimy o odbiór kompletu obrazków w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Jest to okazja do rodzinnego przeżywania Adwentu w domu. Ponadto dzieci wraz z rodzicami zachęcamy do skorzystania ze specjalnie przygotowanej platformy internetowej www.holyweek.pl, która służy do aktywnego przeżywania adwentu i przygotowania się do uroczystości Bożego Narodzenia.

4. W środę po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy.

5. W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy do przystąpienia do spowiedzi św., i w nabożeństwach oraz przyjęciu Komunii Świętej.

• w piątek po Mszy porannej nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego. Kolekta przeznaczona jest na cele charytatywne
  • w sobotę po Mszy św. porannej nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP, a od 16.45 modlitwa różańcowa wynagradzająca i adoracja Najświętszego Sakramentu.

6. W piątek wspominamy św. Barbarę, patronkę naszej archidiecezji oraz górników i hutników. Msza św. barbórkowa o 9.00. Ksiądz Arcybiskup na ten dzień udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

7. W związku z tym, że wielu parafian uczestnicząc w Mszy św poprzez transmisję radiową, telewizyjną czy internetową pragnie przyjąć Komunię Świętą, będą mogli to uczynić w każdą niedzielę o 14.00.

8. W kiosku przy kościele (w tygodniu również w kancelarii parafialnej) można się zaopatrzyć w poświęcone opłatki wigilijne, także bezglutenowe. Przy tej okazji prosimy o włączenie się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, kupując świece Caritasu w cenie 12 zł (duża) i 6 zł (mała)

9. Ze względu na trwającą pandemię przypominamy, że:

• obowiązuje ogólna dyspensa od obowiązku uczestniczenia w Mszy św. niedzielnej i święta nakazane. Możemy włączyć się w modlitwę i duchową jedność korzystając z transmisji telewizyjnych, radiowych, czy internetowych
  • zawieszone są do odwołania spotkania formacyjne dla grup i wspólnot oraz dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i do bierzmowania
  • w naszym kościele mogą jednocześnie przebywać 32 osoby z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego.

10. Bóg zapłać za ofiary z mijającego tygodnia, złożone do skarbon i przelane na konto parafii. Prosimy o dalsze wsparcie materialne na rzecz naszej parafii. W przyszłą niedzielę kolekta na pokrycie kosztów remontu dachu kościoła Opatrzności Bożej w Katowicach – Zawodziu. a przed kościołem będzie zbiórka Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

11. Polecamy najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”, a w nim:

• Bezpłatny dodatek specjalny: kalendarz ścienny na 2021 rok z wizerunkami świętych
  • Początek cyklu adwentowego „Objawiło się życie”
  • Rozmowa z o. Jackiem Salijem o skandalach w Kościele i odchodzeniu młodych od wiary.

Jest również nowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Miriam”.

Niech nasza Pani Różańcowa wyprasza wszystkim Boże błogosławieństwo.