CHÓR PARAFIALNY „APERTUM COR”

POCZĄTKI:

W listopadzie 2017 roku w ogłoszeniach parafialnych parafii na Zadolu pojawiło się zaproszenie do wzięcia udziału w przesłuchaniu, umożliwiającym udział w nowo powstającym w parafii chórze, pod kierownictwem dyrygenta pana Kamila Gojowego. Zaproszenie księdza proboszcza Piotra Kluczki do tworzenia w parafii chóru było jego odpowiedzią na prośby Parafian. Na przesłuchania przez profesjonalnego dyrygenta pana Kamila zgłosiło się kilka osób. Próby rozpoczęły się w grudniu. Podczas kolejnych prób do chóru zaczęły dołączać nowe osoby.

PRZEBIEG DZIAŁALNOŚCI:

ROK 2018

Pierwszy koncert chóru odbył się w ramach Nieszporów świątecznych w drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w poniedziałek, 2 kwietnia 2018, o godz. 16.15. Na koncercie zaprezentowano kilka utworów o tematyce wielkanocnej.

W dniach od 31 sierpnia do 2 września 2018 roku, w Ośrodku Salezjańskim w Wiśle, odbyły się warsztaty muzyczne chóru. W czasie niedzielnej Mszy świętej dnia 2 września o godz. 9.00 w kościele Salezjanów w Wiśle, chór zaśpiewał kilka pieśni.

Z okazji urodzin księdza proboszcza Piotra Kluczki, chór wykonał parę utworów podczas Mszy świętej sprawowanej w dniu 26 września 2018 roku o godz. 18.30 w intencji Solenizanta.

W czasie odpustu parafialnego, w dniu 7 października 2018, podczas uroczystej Sumy odpustowej o godz. 11.30 została przez chór zaśpiewana „Missa Simplex” autorstwa dyrygenta pana Kamila Gojowego, obejmująca części stałe Mszy św., a wieczorem o godz. 18.00 chór dał koncert, prezentując utwory o tematyce maryjnej. Tego dnia ukonstytuowała się też nazwa chóru: „Apertum Cor”.

W niedzielę 11 listopada 2018, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w trakcie Mszy św. o godz. 10.00, chór wykonał kilka utworów patriotycznych.

ROK 2019

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku chór wybrał się do szpitala dla dzieci w Chorzowie, by tam na Eucharystii sprawowanej w kaplicy szpitalnej o godz. 11.00 włączyć się w posługę liturgiczną do Mszy św. oraz zaśpiewać wraz z uczestnikami Mszy św. wybrane kolędy.

W niedzielę 20 stycznia 2019, o godz. 18.00, chór wystąpił w naszej parafii z koncertem kolędowym.

W drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w poniedziałek, 22 kwietnia 2019 o godz. 18.00, odbył się koncert chóru o tematyce wielkanocnej.

W dniu 25 maja 2019, w sobotę, chór wystąpił na VIII Lubelskim Festiwalu Chórów Parafialnych, który miał miejsce w dniach 25-26 maja 2019 w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, w Kościele Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej w Lublinie.
Chór śpiewał w trakcie uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 18.00, a następnie o godz. 19.00 dał koncert jako pierwszy z chórów prezentujących się tego dnia. Natomiast w okolicach godziny 21.00, po występach pozostałych chórów, wspólnie z nimi wszystkimi wykonał wybrane, wyznaczone Regulaminem Festiwalu, utwory.

Na dzień 16 czerwca 2019, na godzinę 17.00, chór został zaproszony na III Czerwcowe Spotkania Chóralne do parafii św. Wawrzyńca w Mikołowie Mokre, do współtworzenia tego wydarzenia. Podobnie jak w Lublinie, chór zaprezentował się na koncercie jako pierwszy, a po występie pozostałych chórów, na zakończenie, zaśpiewał wspólnie wraz z wszystkimi chórami wybraną pieśń.

W naszej parafii chór ponownie wystąpił w czwartek 20 czerwca 2019, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w czasie głównej Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 oraz zaraz po niej, to jest w trakcie procesji Bożego Ciała, śpiewając jeden utwór przy każdym ołtarzu.

W ostatni weekend sierpnia, w dniach od 30 sierpnia do 1 września 2019, wzorem poprzedniego roku, chór wybrał się na warsztaty muzyczne do Ośrodka Salezjańskiego w Wiśle. W pierwszą niedzielę września o godz. 9.00 uczestnicy Eucharystii w kościele Salezjanów w Wiśle mieli okazję usłyszeć w jej trakcie kilka utworów wykonanych przez chór z Katowic Zadola.

26 września 2019, podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.30, świętowano w parafii przypadające w tym dniu urodziny księdza proboszcza Piotra Kluczki oraz jubileusz 25-lecia jego święceń kapłańskich (który dokładnie miał miejsce dnia 14 maja). Chór uświetnił swym śpiewem podniosłą Eucharystię sprawowaną tego wieczoru w intencji Jubilata.

W niedzielę 13 października 2019, tj. w dniu odpustu parafialnego, chór zapewnił oprawę muzyczną uroczystej Sumy odpustowej, sprawowanej o godz. 11.30.

19 października 2019 roku jeden z chórzystów chóru „Apertum Cor” wstąpił w związek małżeński. Poprosił wcześniej chór o ubogacenie swym śpiewem zbliżającej się liturgii ślubnej. Ślub odbył się o godz. 15.00 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Niegardowie i wybrzmiały na nim donośnie głosy uczestników naszego parafialnego chóru.

ROK 2020

W dniu 6 stycznia 2020 roku, w poniedziałek, w uroczystość objawienia Pańskiego, miało miejsce parafialne spotkanie opłatkowe, podczas którego chór „Apertum Cor” wykonał kilka utworów, a bezpośrednio po nim, wraz z gościnnie zaproszonym chórem „Beatitudo” z Chorzowa Klimzowca, dał koncert kolędowy. Nie zabrakło też wspólnego śpiewu kolęd wraz z Parafianami, z towarzyszeniem akompaniamentu.

W niedzielę 12 stycznia 2020 chór kolędował podczas Eucharystii odprawianej o godz. 11.00 w kaplicy szpitalnej szpitala dla dzieci w Chorzowie i posługiwał do Mszy św.

W święto Ofiarowania Pańskiego, tj. w dniu, w którym w Kościele kończy się tradycyjny okres Bożego Narodzenia, w niedzielę 2 lutego 2020 roku, w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie Klimzowcu, o godz. 18.00 zorganizowano tzw. kolędowanie na pożegnanie żłóbka. Był to wspólny koncert kolędowy chóru „Apertum Cor” wraz z miejscowym chórem „Beatitudo”, który był powtórzeniem występu chórów z dnia 6 stycznia 2020 roku w parafii na Zadolu. Podobnie jak w naszej parafii, w Chorzowie Klimzowcu także kolędy zaśpiewać mogli wszyscy uczestnicy koncertu, z podkładem muzycznym w tle w postaci muzyki organowej.

Intensywny rozwój chóru i poczynione na szeroką skalę plany estradowe przerwała niespodziewanie epidemia koronawirusa…

Chór rozpoczął już swoje przygotowania do występu w dniu 28 marca 2020 roku w parafii pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach podczas XV Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Żory 2020. Niestety, w wyniku rozprzestrzeniania się wirusa Sars-Cov-2 i ogłoszonego w konsekwencji lockdownu, konkurs został odwołany, a próby chóru zawieszone.

Z tego samego powodu chór nie wystąpił w parafii na Zadolu – jak wcześniej planował – w Wielki Piątek, dnia 10 kwietnia 2020 roku, ze śpiewem pasyjnym. W okresie wielkanocnym roku 2020 bowiem, w archidiecezji katowickiej, kościoły pozostawały zamknięte i wszelkie nabożeństwa odprawiane były bez udziału wiernych.

Kolejne planowane występy także z powodu pandemii i narzuconego reżimu sanitarnego nie mogły się odbyć.

Dopiero po poluzowaniu obostrzeń sanitarnych, w czerwcu 2020, chór wznowił swoją działalność, lecz w konsekwencji dalej trwającej epidemii, już niestety w okrojonym składzie.

W dniach od 29 do 30 sierpnia 2020 roku odbyły się w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Księży Orionistów „Orionówka” w Międzybrodziu Bialskim, czyli w innym niż dotychczas miejscu, doroczne warsztaty chóru, służące doskonaleniu umiejętności wokalnych oraz integracji członków chóru.

Okazję do występu dała chórowi wizytacja kanoniczna parafii na Zadolu, realizowana przez biskupa Adama Wodarczyka i w jej ramach uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania – w niedzielę 27 września 2020 roku. Na Mszy św. o godz. 13.00 sprawowanej za Bierzmowańców chór, uszczęśliwiony, że z powrotem może posługiwać, ubogacił liturgię swoim śpiewem.

Radość chórzystów z „odwilży” jednakże nie trwała zbyt długo, gdyż nowa fala epidemii, narastająca na jesieni 2020 roku, spowodowała w połowie października 2020 ponowne zawieszenie prób chóru w trybie stacjonarnym. Tym razem nie oznaczało to jednak całkowitego zaprzestania działalności. Postanowiono działać, i to prężnie, w świecie wirtualnym. 23 października 2020 odbyła się pierwsza próba „online” chóru, a już w dniu 13 listopada 2020 chórzyści rozpoczęli nagrania ćwiczonych utworów.
W listopadzie i grudniu 2020 chór nagrał i udostępnił na platformie Youtube następujące utwory:
1. Ave Maria – Marco Molinari,
2. O Salutaris Hostia – Árpád Tóth,
3. Jesu, Rex admirabilis – G. P. da Palestrina,
4. Ave Maris Stella – Mariano Garau,
5. Bogoróditse Djévo – Arvo Pärt.

ROK 2021

W niedzielę 31 stycznia 2021 roku chór, zachowując wszystkie wymagania reżimu sanitarnego, wykonał na Mszy św. w kościele na Zadolu o godz. 11.30 wybrane kolędy.

Z kolei w niedzielę 21 lutego 2021, także na Mszy św. o godz. 11.30, chór zaśpiewał wybrane pieśni ze swojego repertuaru, m.in. o tematyce maryjnej.

2 kwietnia 2021, w Wielki Piątek, po ceremoniach wielkopiątkowych, około godziny 19.30, w czasie cichej adoracji Grobu Pańskiego, chór wyśpiewał utwory o charakterze pasyjnym.

5 kwietnia 2021 zostały ogłoszone wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu Chórów On-line „O Crux Ave” – Wysoka 2021 – w którym nasz chór wziął udział, wysławszy uprzednio swoje nagrania utworów pasyjnych. Chór zdobył w kategorii: Zespoły wokalne – brązowy dyplom, otrzymując 78 pkt/100 oraz w kategorii: Chóry kościelne – srebrny dyplom, uzyskując 83 pkt/100 (w tej kategorii, w porównaniu do pozostałych uczestników konkursu, chór otrzymał najwyższą punktację).

W niedzielę, 30 maja 2021, o godz. 18.00, w kościele oo. Franciszkanów w Chorzowie Klizmowcu chór rozpoczął realizację projektu zwanego: „Muzyka na dwa chóry” – zaśpiewał pierwszy z trzech wspólnych koncertów wraz z chórem „Beatitudo” z Chorzowa Klimzowca. Był to koncert muzyki sakralnej wraz z modlitwami św. Hildegardy z Bingen.

Drugi z trzech wspomnianych wyżej koncertów, zrealizowanych wraz z chórem „Beatitudo” z Chorzowa Klimzowca, miał miejsce w czwartek 3 czerwca 2021 (Boże Ciało) o godz. 19.30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Mikołowskiej w Katowicach.

Natomiast trzeci i zarazem ostatni z trzech wspólnych z chórem „Beatitudo” z Chorzowa Klimzowca koncertów, odbył się w niedzielę 6 czerwca 2021 o godz. 18.00 w naszej parafii na Zadolu.

Dwa dni wcześniej, w piątek 4 czerwca 2021, kiedy to w parafii na Zadolu miała miejsce uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania, na Mszy św. z udzieleniem sakramentu nie zabrakło posługi naszego parafialnego chóru. Jednak z powodu obostrzeń sanitarnych, ze względu na limity wiernych w kościele, zaśpiewały jedynie cztery wybrane osoby z chóru (kwartet).

W dniu 30 sierpnia 2021 (poniedziałek) jedna z członkiń chóru „Apertum Cor” wstąpiła w związek małżeński. Ślub miał miejsce o godzinie 13.00 w kościele pw. Świętego Krzyża w Zabrzu. Na prośbę panny młodej chór zajął się oprawą muzyczną Mszy ślubnej.

Następną okazję do śpiewu dała chórowi Eucharystia sprawowana w niedzielę 26 września 2021 o godzinie 13.00 w intencji naszego księdza proboszcza Piotra Kluczki z okazji kolejnej rocznicy Jego urodzin. Nie mogło na niej zabraknąć chóru ze swoim śpiewem i skierowanych do Księdza Proboszcza podziękowań za każde dobre słowo i okazywane wsparcie działalności chóru.

9 października 2021 dotarła do chóru miła informacja, że zdobył na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Resovia Sings” – Rzeszów 2021 II miejsce (przy czym pierwszego nie przyznano nikomu) oraz nagrodę pieniężną w kategorii: Chóry kameralne. Chór pierwszy raz wziął udział w konkursie międzynarodowym, wysyłając swoje nagrania, więc wyróżnienie ze względu na renomę konkursu dalo członkom chóru sporo radości i satysfakcji.

Zachęcony dotychczasowymi sukcesami, chór przesłał swoje nagrania na kolejny konkurs – Międzynarodowy Festiwal Muzyki chóralnej Cantantes Lublinensis II Special Edition. Zgodnie z ogłoszonymi w dniu 13 listopada 2021 wynikami, chór „Apertum Cor” uzyskał srebrny dyplom w kategorii: Chóry parafialne (83,2 pkt).

W poniedziałek 22 listopada 2021, we wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, wieczorna Eucharystia sprawowana była m.in. w intencji chóru parafialnego. Chór miał w planach włączyć się w posługę liturgiczną na tej Mszy oraz wykonać kilka pieśni ze swojego repertuaru, lecz niestety większość członków chóru się rozchorowała i nawet ich obecność na Eucharystii nie była możliwa. W trakcie Mszy św. ks. proboszcz Piotr modlił się o powrót do zdrowia dla chórzystów i błogosławieństwo Boże w realizacji ich muzycznej służby.

Na dzień 4 grudnia 2021 roku (sobota) chór został zaproszony przez Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia pod dyrekcją pani prof. dr hab. Iwony Melson do czynnego udziału, tj. śpiewu, w ramach VIII Muzycznych Spotkań Barbórkowych Piekary Śląskie 2021 w Bazylice Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.
Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym koncercie!

MISJA I CEL DZIAŁALNOŚCI:

Chórzyści poprzez swój śpiew pragną oddawać chwałę Bogu i służyć ludziom, by mogli lepiej i piękniej przeżywać liturgię oraz wszelkie uroczystości.

KILKA SŁÓW O DYRYGENCIE CHÓRU:

Pan Kamil Gojowy to utalentowany, młody człowiek, który z zapałem realizuje swoją pasję muzyczną i zaraża nią innych. Ma w sobie mnóstwo entuzjazmu, radości i pogody ducha, czym przyciąga do pracy ze sobą kolejne osoby. Posiada muzyczne wykształcenie, które cały czas pogłębia i szerokie doświadczenie w pracy chóralnej oraz w realizacji różnego rodzaju projektów muzycznych. Jest ambitny i mierzy wysoko, a stawiane sobie cele osiąga z niezwykłą skutecznością. Praca z Panem Kamilem jako dyrygentem chóru to ogromna przyjemność.

TERMIN I MIEJSCE SPOTKAŃ:

Próby chóru mają miejsce raz w tygodniu, w każdy poniedziałek od godziny 18:00 do 20:30, na probostwie. Jest to czas wytężonej pracy, ale jednocześnie wielkiego relaksu i ładowania akumulatorów na cały nowy tydzień różnych obowiązków i zajęć.

ZAPROSZENIE:

Obecnie chór liczy kilkanaście młodych, energicznych, śpiewających z pasją, radością i zaangażowaniem osób.

Chór serdecznie zaprasza do siebie nowych członków! Szczególne zaproszenie kierowane jest do chętnych do śpiewu mężczyzn :).

Nie musisz mieć głosu i słuchu muzycznego jak Luciano Pavarotti, nasz Dyrygent pozwoli Ci odkryć w sobie talent, o który sam siebie nie podejrzewałeś i o istnieniu którego nie miałeś pojęcia :)! Nadajesz się, naprawdę!

Czekamy na Ciebie :)!!!