CHÓR PARAFIALNY „APERTUM COR”

POCZĄTKI:

W listopadzie 2017 roku w ogłoszeniach parafialnych parafii na Zadolu pojawiło się zaproszenie do wzięcia udziału w przesłuchaniu, umożliwiającym udział w nowo powstającym w parafii chórze, pod kierownictwem dyrygenta pana Kamila Gojowego. Zaproszenie księdza proboszcza Piotra Kluczki do tworzenia w parafii chóru było jego odpowiedzią na prośby Parafian. Na przesłuchania przez profesjonalnego dyrygenta pana Kamila zgłosiło się kilka osób. Próby rozpoczęły się w grudniu. Podczas kolejnych prób do chóru zaczęły dołączać nowe osoby.

PRZEBIEG DZIAŁALNOŚCI:

ROK 2018

Pierwszy koncert chóru odbył się w ramach Nieszporów świątecznych w drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w poniedziałek, 2 kwietnia 2018, o godz. 16.15. Na koncercie zaprezentowano kilka utworów o tematyce wielkanocnej.

W dniach od 31 sierpnia do 2 września 2018 roku, w Ośrodku Salezjańskim w Wiśle, odbyły się warsztaty muzyczne chóru. W czasie niedzielnej Mszy świętej dnia 2 września o godz. 9.00 w kościele Salezjanów w Wiśle, chór zaśpiewał kilka pieśni.

Z okazji urodzin księdza proboszcza Piotra Kluczki, chór wykonał parę utworów podczas Mszy świętej sprawowanej w dniu 26 września 2018 roku o godz. 18.30 w intencji Solenizanta.

W czasie odpustu parafialnego, w dniu 7 października 2018, podczas uroczystej Sumy odpustowej o godz. 11.30 została przez chór zaśpiewana „Missa Simplex” autorstwa dyrygenta pana Kamila Gojowego, obejmująca części stałe Mszy św., a wieczorem o godz. 18.00 chór dał koncert, prezentując utwory o tematyce maryjnej. Tego dnia ukonstytuowała się też nazwa chóru: „Apertum Cor”.

W niedzielę 11 listopada 2018, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w trakcie Mszy św. o godz. 10.00, chór wykonał kilka utworów patriotycznych.

ROK 2019

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku chór wybrał się do szpitala dla dzieci w Chorzowie, by tam na Eucharystii sprawowanej w kaplicy szpitalnej o godz. 11.00 włączyć się w posługę liturgiczną do Mszy św. oraz zaśpiewać wraz z uczestnikami Mszy św. wybrane kolędy.

W niedzielę 20 stycznia 2019, o godz. 18.00, chór wystąpił w naszej parafii z koncertem kolędowym.

W drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w poniedziałek, 22 kwietnia 2019 o godz. 18.00, odbył się koncert chóru o tematyce wielkanocnej.

W dniu 25 maja 2019, w sobotę, chór wystąpił na VIII Lubelskim Festiwalu Chórów Parafialnych, który miał miejsce w dniach 25-26 maja 2019 w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, w Kościele Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej w Lublinie.
Chór śpiewał w trakcie uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 18.00, a następnie o godz. 19.00 dał koncert jako pierwszy z chórów prezentujących się tego dnia. Natomiast w okolicach godziny 21.00, po występach pozostałych chórów, wspólnie z nimi wszystkimi wykonał wybrane, wyznaczone Regulaminem Festiwalu, utwory.

Na dzień 16 czerwca 2019, na godzinę 17.00, chór został zaproszony na III Czerwcowe Spotkania Chóralne do parafii św. Wawrzyńca w Mikołowie Mokre, do współtworzenia tego wydarzenia. Podobnie jak w Lublinie, chór zaprezentował się na koncercie jako pierwszy, a po występie pozostałych chórów, na zakończenie, zaśpiewał wspólnie wraz z wszystkimi chórami wybraną pieśń.

W naszej parafii chór ponownie wystąpił w czwartek 20 czerwca 2019, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w czasie głównej Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 oraz zaraz po niej, to jest w trakcie procesji Bożego Ciała, śpiewając jeden utwór przy każdym ołtarzu.

W ostatni weekend sierpnia, w dniach od 30 sierpnia do 1 września 2019, wzorem poprzedniego roku, chór wybrał się na warsztaty muzyczne do Ośrodka Salezjańskiego w Wiśle. W pierwszą niedzielę września o godz. 9.00 uczestnicy Eucharystii w kościele Salezjanów w Wiśle mieli okazję usłyszeć w jej trakcie kilka utworów wykonanych przez chór z Katowic Zadola.

26 września 2019, podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.30, świętowano w parafii przypadające w tym dniu urodziny księdza proboszcza Piotra Kluczki oraz jubileusz 25-lecia jego święceń kapłańskich (który dokładnie miał miejsce dnia 14 maja). Chór uświetnił swym śpiewem podniosłą Eucharystię sprawowaną tego wieczoru w intencji Jubilata.

W niedzielę 13 października 2019, tj. w dniu odpustu parafialnego, chór zapewnił oprawę muzyczną uroczystej Sumy odpustowej, sprawowanej o godz. 11.30.

19 października 2019 roku jeden z chórzystów chóru „Apertum Cor” wstąpił w związek małżeński. Poprosił wcześniej chór o ubogacenie swym śpiewem zbliżającej się liturgii ślubnej. Ślub odbył się o godz. 15.00 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Niegardowie i wybrzmiały na nim donośnie głosy uczestników naszego parafialnego chóru.

ROK 2020

W dniu 6 stycznia 2020 roku, w poniedziałek, w uroczystość objawienia Pańskiego, miało miejsce parafialne spotkanie opłatkowe, podczas którego chór „Apertum Cor” wykonał kilka utworów, a bezpośrednio po nim, wraz z gościnnie zaproszonym chórem „Beatitudo” z Chorzowa Klimzowca, dał koncert kolędowy. Nie zabrakło też wspólnego śpiewu kolęd wraz z Parafianami, z towarzyszeniem akompaniamentu.

W niedzielę 12 stycznia 2020 chór kolędował podczas Eucharystii odprawianej o godz. 11.00 w kaplicy szpitalnej szpitala dla dzieci w Chorzowie i posługiwał do Mszy św.

W święto Ofiarowania Pańskiego, tj. w dniu, w którym w Kościele kończy się tradycyjny okres Bożego Narodzenia, w niedzielę 2 lutego 2020 roku, w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie Klimzowcu, o godz. 18.00 zorganizowano tzw. kolędowanie na pożegnanie żłóbka. Był to wspólny koncert kolędowy chóru „Apertum Cor” wraz z miejscowym chórem „Beatitudo”, który był powtórzeniem występu chórów z dnia 6 stycznia 2020 roku w parafii na Zadolu. Podobnie jak w naszej parafii, w Chorzowie Klimzowcu także kolędy zaśpiewać mogli wszyscy uczestnicy koncertu, z podkładem muzycznym w tle w postaci muzyki organowej.

Najbliższy występ chóru „Apertum Cor” będzie miał miejsce dnia 28 marca 2020 roku o godz. 11.15 w parafii pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach, podczas XV Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Żory 2020.

W parafii chór wystąpi w Wielki Piątek, dnia 10 kwietnia 2020 roku, ze śpiewem pasyjnym.

MISJA I CEL DZIAŁALNOŚCI:

Chórzyści poprzez swój śpiew pragną oddawać chwałę Bogu i służyć ludziom, by mogli lepiej i piękniej przeżywać liturgię oraz wszelkie uroczystości.

KILKA SŁÓW O DYRYGENCIE CHÓRU:

Pan Kamil Gojowy to utalentowany, młody człowiek, który z zapałem realizuje swoją pasję muzyczną i zaraża nią innych. Ma w sobie mnóstwo entuzjazmu, radości i pogody ducha, czym przyciąga do pracy ze sobą kolejne osoby. Posiada muzyczne wykształcenie, które cały czas pogłębia i szerokie doświadczenie w pracy chóralnej oraz w realizacji różnego rodzaju projektów muzycznych. Jest ambitny i mierzy wysoko, a stawiane sobie cele osiąga z niezwykłą skutecznością. Praca z Panem Kamilem jako dyrygentem chóru to ogromna przyjemność.

TERMIN I MIEJSCE SPOTKAŃ:

Próby chóru mają miejsce raz w tygodniu, w każdy piątek od godziny 18:00 do 20:30, w sali pod kościołem. Jest to czas wytężonej pracy, ale jednocześnie wielkiego relaksu i ładowania akumulatorów po całym tygodniu różnych obowiązków i zajęć.

ZAPROSZENIE:

Obecnie chór liczy 18 młodych, energicznych, śpiewających z pasją, radością i zaangażowaniem osób.

Chór serdecznie zaprasza do siebie nowych członków! Szczególne zaproszenie kierowane jest do chętnych do śpiewu mężczyzn :).

Nie musisz mieć głosu i słuchu muzycznego jak Luciano Pavarotti, nasz Dyrygent pozwoli Ci odkryć w sobie talent, o który sam siebie nie podejrzewałeś i o istnieniu którego nie miałeś pojęcia :)! Nadajesz się, naprawdę!

Czekamy na Ciebie :)!!!