DYRYGENT KAMIL GOJOWY

Kamil Gojowy
Dyplomant Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku Kompozycja, Dyrygentura i Teoria muzyki, specjalność – dyrygentura chóralna (klasa prof. dr hab. Iwony Melson). Magistrant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Creative Management in New Media (Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego).
Absolwent klasy emisji głosu mgr Marty Florek z wynikiem celującym i saksofonu w klasie mgr Piotra Kawczyńskiego.
Dyrygent Zespołu Śpiewaczego „Apertum Cor” Parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach – Zadolu, Chóru Projektowego Cantabo Verbum, Żeńskiej Bazylikowej Scholii Liturgicznej przy Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach – Panewnikach oraz Instruktor w Chórze Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Laureat plebiscytu „Unikalni” w roku 2015. Zapalony działacz muzyczny, tworzący autorskie projekty. W roku 2017 skomponował, przygotował i poprowadził Kantatę na 175-lecie istnienia Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Współtwórca wydarzenia Kalwaria Śląska w latach 2015 – 2017 przy Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach. Jego kompozycje wykonywane były w Polsce i za granicą przez takie zespoły, jak: Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Chór Filharmonii Śląskiej, Muzealny Chór Społeczny Muzeum Śląskiego w Katowicach, Chór Szkoły Muzycznej II st. w Rudzie Śląskiej, Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia. Jako dyrygent prowadził liczne warsztaty chóralne np. „Muzyka Duszy” (Gdańsk), „Muzyka renesansowej szkoły rzymskiej” (Bytom), „Współczesna twórczość chóralna o tematyce maryjnej” (Wisła). W dorobku ma cztery płyty ze swoim udziałem oraz jedną z autorskimi aranżacjami polskich pieśni patriotycznych na chór męski, kwartet smyczkowy, fortepian i organy „Pax et Bonum Tibi Polonia” (2018), powstałą z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizator artystyczny oraz przewodniczący Jury Festiwalu Piosenki Ekologicznej i Religijnej 2019 w Katowicach. Również w roku 2019 jego kompozycja „Ut Mater Dei Ultimum Orationis” została wypromowana przez Instytucję Promocji i Upowszechnienia Muzyki „Silesia”. Zamówienia na kompozycję złożyli również: w roku 2020 Muzeum Śląskie w Katowicach (performance na kilkudziesięcioosobowy chór mieszany i dyrygenta inspirowany wystawą „Counting Memories” japońskiej artystki Chiharu Shioty) oraz w roku 2021 Miasto Ruda Śląska (utwór inspirowany Wielkim Piecem Hutnicznym).
Twórca autorskiego programu edukacyjnego „Śląska folklorystyka muzyczna” przeprowadzonego dzięki inicjatywie „Bardzo młoda kultura” z ramienia Narodowego Centrum Kultury. Od roku 2020 uczestnik kursu dla Młodych Krytyków i Prelegentów organizowanych przez Centrum Edukacji NOSPR. Prezes Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w latach 2019 – 2022 oraz Przewodniczący Koła Naukowego Dyrygentury Chóralnej. Jako śpiewak licznych chórów i zespołów kameralnych zdobywał najwyższe noty na Ogólnopolskich i Międzynarodowych konkursach chóralnych. W roku 2021 wraz z Zespołem Śpiewaczym „Apertum Cor” zdobył brązowe i srebrne pasmo (najwyższa punktacja w ramach kategorii) na II Ogólnopolskim Konkursie Chórów „O Crux Ave”, srebrne pasmo (najwyższa punktacja w kategorii Muzyka Sakralna i nagroda specjalna Biskupa Diecezji Rzeszowskiej) na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Resovia Sings” oraz srebrny dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis II Special Edition. Stypendysta Towarzystwa Salezjańskiego Inspektorii Krakowskiej 2016, stypendysta JMC Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach (stypendium dla najlepszych studentów). Jako młody publicysta podejmuje się również pierwszych prób pisarskich:

– „Co i dlaczego śpiewamy w kościele. Krótki przegląd dziejów polskiej pieśni kościelnej” [w:] Śpiewak Śląski, 2020 r.
– „Zwiędłe uszy globu” [w:] Wychowanie Muzyczne, 2020 r.

W roku 2021, w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” zakwalifikował się do grona dwudziestu uczestników I Konkursu Dyrygentury Chóralnej oraz Konferencji Naukowej, gdzie wygłosił referat pt. „Doświadczenia młodego dyrygenta w pracy nad muzyką dawną z amatorskim zespołem śpiewaczym”.
W latach 2018 – 2021 brał udział w nagraniach oraz pracował z Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (w roli instruktora) nad wydaniem płyty Lumen Celestis, która ukazała się z okazji jubileuszu 15-lecia zespołu.
Od października 2021 jest członkiem grona organizatorów Międzynarodowej Konferencji „Mam Głos” promującej fizjologiczną i świadomą pracę nad emisją głosu. Został również zaproszony przez portal „Chórtownia” do pełnienia roli członka grupy kreatywnej, mającej za cel zbudowanie nowego wizerunku marki.
Również od października 2021 zasiada w senacie macierzystej uczelni.