ORGANY

Organy zostały wybudowane w 1962 r. dla kościoła w mieście Sulz am Neckar (południowe Niemcy) przez firmę Gebrüder Späth z Ennetach-Mengen. Do Katowic instrument przyjechał w 2010 roku, instrument uratowano z kościoła który najprawdopodobniej został wyburzony lub służy jako budynek państwowy. Koncert inauguracyjny odbył się 12 grudnia tego samego roku, wykonał go prof. Julian Gembalski. W naszym instrumencie znajduje się około 1250 piszczałek (metalowych i drewnianych), największa ma blisko 2,5 metra a najmniejsza liczy zaledwie 15 cm.

Organista siedzi tyłem do prezbiterium, akcję liturgiczną obserwując w lustrze umieszczonym na szafie organowej. Sekcja manuału I umieszczona jest na najwyższym poziomie szafy w jej centralnej części, za środkowym polem piszczałkowym prospektu. Poniżej, w szafie ekspresyjnej (żaluzja w prospekcie), umieszczono sekcję manuału II. Sekcja pedału umieszczona jest po bokach sekcji manuałów (po lewej strona C, po prawej strona Cis). Wiatrownice klapowo-zasuwowe. Zasuwy sterowane są przez pneumatyczne aparaty uruchamiane za pomocą elektromagnesów. Mechanizm Crescendo może być obsługiwany nożnie (za pomocą wałka) lub ręcznie, dźwignią po lewej stronie manuałów, która pełni również funkcję wskaźnika. Dmuchawa cichobieżna oraz prostownik firmy Laukhuff.

Zdjęcia naszego instrumentu oraz krótki opis widocznych elementów do obejrzenia w GALERII.

Instrument jest także wykorzystywany podczas odbywających się w parafii KONCERTÓW ORGANOWYCH.

DYSPOZYCJA ORGANÓW

Głosy: 16
Klawiatury: 2+P
Traktura gry: mechaniczna
Traktura rejestrów: elektro-pneumatyczna
Pomoce: wolna kombinacja, tutti, crescendo (ręczne i nożne)

Manuał I

18. Oktavbass 8′
19. Choralbass 3 f.
20. Fagottbass 8′

Włączniki urządzeń pod manuałem I: rejestracja ręczna, wolna kombinacja, kasownik, tutti, wyłącznik cresscendo
Nad klawiaturą nożną znajduje się wałek cresscendo oraz pedał szafy eksfresyjnej.

Opis instrumentu w bazie Musicam Sacram.