OCHRONA MAŁOLETNICH

Sandra Orlińska – psycholog, tel. 604 979 984

Standardy Ochrony Dzieci w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach

„Ustawa Kamilka”

Od kilkunastu lat Kościół w Polsce pracuje nad tworzeniem bezpiecznej przestrzeni dla naszych najmłodszych, aby chronić ich przed jakąkolwiek krzywdą. W tym roku te działania zostały wzmocnione ustawą Państwową tzw. „Ustawą Kamilka”, która wchodzi w życie 15 sierpnia 2024r. Została ona uchwalona po tragicznych wydarzeniach, mających miejsce zeszłego roku w Częstochowie. Kilkuletni chłopiec – Kamilek, będący dotkliwie skatowany przez najbliższe osoby, mimo interwencji medycznej, umiera w szpitalu. Jako parafia chcemy się włączyć w powstający system ochrony. Opiera się on na:

– dokumencie, który możemy znaleźć na naszej stronie internetowej naszej parafii w zakładce „ochrona małoletnich” oraz w kancelarii parafialnej. Opisuje on szczegółowe zasady ochrony dzieci i młodzieży, a także działania jakie podejmiemy w wyniku zaistniałej krzywdy.

– powołaniu Parafialnego Zespołu Prewencyjnego, którego celem jest koordynowanie inicjatyw zapobiegających jakiejkolwiek krzywdzie w naszej przestrzeni parafialnej, szczególnie mając na względzie naszych podopiecznych, którzy należą do grup formacyjnych. Zadaniem Zespołu jest również pozostanie do dyspozycji tych osób, które będą czuł potrzebę podzielenia się doznania krzywdy lub będą miały podejrzenia dotyczące niewłaściwego zachowania. Kontakt do osób zaufania znajduje się na naszej stronie Internetowej.

Dziękujemy za zrozumienie i współpracę w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla naszych dzieci i naszej młodzieży. Zachęcam wszystkich, szczególnie rodziców i dziadków do przeczytania tego dokumentu.