WIELKOPOSTNY WIECZÓR ORGANOWY

W czwartek 14 marca 2024 roku po Mszy św. wieczornej odbył się Wielkopostny Wieczór Organowy: „Droga krzyżowa malowana dźwiękiem”. Wykonawcami byli p. Mateusz Ziętek oraz p. Kasper Boliński, studenci katowickiej Akademii Muzycznej. Program koncertu oraz biografie wykonawców poniżej. Tłumaczenia tekstów (dostępne poniżej) były także wyświetlane w trakcie koncertu.

Mateusz Ziętek w 2022 roku ukończył Studium Organistowskie Archidiecezji Katowickiej, kształci się w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w specjalności Organy – Muzyka Kościelna pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Lukasa, prof. AM. Uczestnik kursów mistrzowskich u dr. Jarosława Tarnawskiego (Poznań) prof. Gerharda Gnanna (Niemcy) i prof. Tona Koopmana z uniwersytetu Lejdejskiego (Holandia).

Kasper Boliński ukończył POSM im. F. Chopina w Krakowie w klasie organów mgr. Aleksandry Gawlik. Laureat II nagrody VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Mariana Sawy, otrzymał także wyróżnienie na II Transgranicznym Konkursie Organowym Uczniów Szkół Muzycznych w Raciborzu. Uczestnik kursów mistrzowskich u prof. Daniela Rotha (Francja), prof. Tona Kopmanna (Holandia) oraz prof. Gerharda Gnanna (Niemcy). Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w specjalności Organy (klasa organów dr hab. Krzysztofa Lukasa, prof. AM) oraz w klasie wokalu dr. Adama Szerszenia.

PROGRAM KONCERTU
    • Fantazja g-moll BWV 542
    • O Mensch Bewein’ Dein’ Sünde Groß BWV 622
  • Pieśń: O Mensch Bewein’ Dein’ Sünde Groß
  • Mateusz Ziętek
    • Improwizacja „Méditation dans le jardin des oliviers”
    • Preludium c-moll BWV 546
  • Mateusz Ziętek
    • Improwizacja „Le chagrin du Christ”
  • Marian Sawa
    • Stabat Mater (1985 r.)
  • Mateusz Ziętek
    • Improwizacja „Lamentation pour le Seigneur décédé”
  • Johann Sebastian Bach
    • Mache dich, mein Herze, rein BWV 244 (Pasja według św. Mateusza)
  • Marian Sawa
    • Partita chorałowa „Jezu Chryste, Panie miły” (1980 r.)

Czas trwania: ok. 60 min.

organy, plakat